Újévi fogadalmat tenni soha nem megy ki a divatból. Majdnem mindenki elhatároz valamit: mit szeretne vagy nem szeretne megtenni az új év folyamán. Viszont betartani a pezsgőtől mámoros hangulatban tett elhatározásainkat kevésbé egyszerű. Összegyűjtöttünk néhány olyan fogadalmat, melyek évről-évre sokunk listájára kerülnek fel, de valamiért csak kevesen tudják őket betartani. Most újabb érvet sorakoztatunk fel mellettük: óvjuk a hallásunk 2014-ben is! Még meglepetéssel is készültünk, a +1-es javaslatunkkal szeretnénk némi kompenzációt nyújtani a lemondásokért cserébe.
Év: 2013
Kellemes Karácsonyi Ünnepeket!
Még a láthatatlan embernek sincs láthatatlan hallókészüléke
Van az a vicc a terepszínű kabátról. Amikor bemegy a katonai boltba az egyszeri vásárló: Terepszínű kabát van? Mire az eladó: Van! Csak nem találjuk. Na, valahogy így vagyok az egyes hallókészülék forgalmazók hirdetéseiben a láthatatlan jelzővel illetett hallókészülékekkel is. Illetve van itt még valami, ami mellett nem mehetek el szó nélkül.
A láthatatlan ember a képen nem visel hallókészüléket
Mit érdemes tudnunk a munkahelyi zajvédelemről?
Elgondolkodtunk-e már valaha azon, hogy a munkánk milyen hatással van hallásunkra? Ne feledjük: a munkahelyi zajszennyezés igen jelentős halláskárosodáshoz vezethet, ha nem tesszük meg a megfelelő óvintézkedéseket. Kiss Virág hallásspecialista már korábbi cikkében írt a hallásvédelem fontosságáról. Most a munkahelyi zajvédelemről írom le az alapvető tudnivalókat: mire kötelezi az erről szóló rendelet a munkáltatót, és a munkavállalót?
Fogjuk meg egymás kezét!
Közeleg az ünnep. Van belőlük néhány, de az igazi, a nagybetűs mégis a Karácsony, család, szeretet, összetartozás, hit, ajándékok, sok-sok süti és a díszített fa. Sokfélék vagyunk, más-más dolgokban hiszünk. Más hagyományokban, babonákban, diétában, technikában. Apropó! Tudták, hogy a hallókészülékben nem kell hinni? Csak ki kell próbálni! A változás azonnal érezhető. Ennyire egyszerű. Hmm… de miért nem siet akkor mindenki hallókészüléket vásárolni, ha érzi, hogy baj, probléma van?
“Az én felelősségem, hogy figyeljek rá” |
A fülzúgás a betegágynál
Időutazás 30 évet vissza. Nincs még a Csillagok háborúja, viszont a nővérke behozza nekem a reggelit. Az orromban tampon, már két napja fekszem a fül-orr-gégészeten. Levegőt alig kapok, az orrom fáj, fekszem az ágyon. És akkor a másik ágyon látom, és hallom, hogy egy bácsi sír. Mit sír, zokog.
Mit tehetünk azért, hogy hallókészüléket viselő vendégünk ne feszengjen az ünnepi vacsorán?
Mi jut eszünkbe az ünnepekkel járó stresszel kapcsolatosan? A legtöbbünk csupán az ünnepi készülődés apró-cseprő dolgain problémázik: ajándékok, bejgli, mézeskalács, takarítás. De ne feledkezzünk meg arról, hogy minden tizedik ember hallásproblémával él, és számukra az ünnepi események akár komolyabb frusztrációt is okozhatnak. Hogy miért, és mit tehetünk ellene, most kiderül!
Miért fontos a hallásvédelem?
Az elmúlt évtizedben figyelhettünk fel azokra az egészségügyi törekvésekre, melyeknek célja az egészségvédelem, a betegség megelőzése, illetve a betegség kialakulását befolyásoló tényezők kizárása, csökkentése. A felismerés egyszerű, és egyben nagyszerű. Egyrészt az egészséges társadalom boldogabb, kiegyensúlyozottabb, és termelékenyebb. Másrészt olcsóbb, mert a megelőzés mindig kevesebb anyagi befektetést igényel, mint a gyógyítás. A szűrővizsgálatok az eszközei a prevenciónak, melynek szerves részét képezi többek között a hallásvédelem. Tovább
Miért fukarkodik Bruce Willis a szavakkal az interjúk során?
A hollywoodi akciófilmek sztárjáról, Bruce Willis-ről az a hír járja, hogy nem igazán szószátyárkodik, amikor az újságírók interjút készítenek vele. Vajon miért lehet ez? Ennyire érdektelen? Nem foglalkoztatja a közönsége? Szeretné megtartani magának véleményét? Úgy hírlik, hogy nem erről van szó: lánya szerint a színész hallásproblémája miatt kommunikál egyre kevesebbet.
Hé! Igen, neked szóltam. Van nálad aszpirin?
Mit pakoljunk a bevásárlókocsinkba, hogy megelőzzük a hallásproblémákat?
Rengeteget tehetünk mi magunk is hallásunk megóvása érdekében: védekezzünk a zajártalmak ellen, rendszeresen ápoljuk füleinket, és időben forduljunk orvoshoz, ha fáj, cseng a fülünk, vagy nem hallunk rendesen. Mindezekről részletesen írunk majd a későbbiekben. Most a megfelelő táplálkozás hallásunkra gyakorolt pozitív hatásaira szeretném felhívni a figyelmet, bemutatva néhány olyan vitamint és tápanyagot, melyek segítségünkre lehetnek a hallásproblémák megelőzésében (is).